Czy wskazane jest kupować skuter?

Zmiana przepisów przeprowadzona parę lat wstecz podarowała kierowcom posiadającym kategorię B od chociaż trzech lat ewentualność kierowania także jednośladami do 125cm3. Przypuszczalnie z tych wieści uradują się posiadacze małych motorów o pojemności pięćdziesiąt cm sześciennych lub niższej, którzy stękają na niedostatek siły i dynamiki swoich pojazdów.

Wybierając nasz nowiutki jednoślad powinno się odnieść uwagę, czy będzie to motor, czy skuter. Te pierwsze posiadają manualną skrzynię obrotów, a pozostałe zazwyczaj mechaniczną (jak motocykle 50cm3, chociaż i w tym miejscu zdarzają się pojedyncze egzemplarze ze przekładniami ręcznymi). Skutery 125 to już jednakże zupełnie inna bajka, aniżeli tak zwane „pięćdziesiątki”. Zwiększenie szybkości jest o dużo lepsze, prędkość maksymalna wyższa, a także nie jesteśmy już ograniczeni prędkością maksymalną wynoszącą 45km/h. Należałoby rozważyć zakup takiej maszyny, jeśli zamieszkujemy w wielkim mieście i pokonujemy codziennie w jego terenie duże odległości. Taki wehikuł to idealna możność szybkiego przedarcia się przez komunalną dżunglę i ominięcia wszelkich zatorów drogowych, a gdy droga jest pusta – osiągnięcia wyższych prędkości.
skuter na b
Skuter na b, jak też motor o objętości 125cm3, sprawdzi się również na krótkich pozamiejskich trasach. Te maszyny umieją osiągnąć prędkości maksymalne nawet powyżej 100km/h, a jazda po płaskim terenie bez wrogiego wiatru przez kilkanaście kilometrów ze średnią 80-90km/h bywa całkowicie możliwa. Dzięki tym cechom, możemy także z powodzeniem korzystać z tego rodzaju machiny mieszkając nawet kilkanaście kilometrów od miasta, w którym pracujemy. Po wyjechaniu z terenu zabudowanego, na szosach o szybkości maksymalnej do 90 czy też 100km/h wcale nie będziemy zawalidrogami. Daje to nam dwojaką korzyść: możliwość dojeżdżania z domu do miasta, a w mieście możliwość skutecznego mijania korków. Wszystko jednym i tym samym pojazdem, na jaki w dodatku nie musimy dysponować żadnych specjalnych upoważnień, poza kategorią prawa jazdy B posiadaną od ponad trzech lat.